جمعه ٢٧ فروردين ١٤٠٠ - 
1 2 3 4
 
صفحه اصلي > اخبار  


  چاپ        ارسال به دوست

روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی :

نشست علمی تخصصی پیشرفتهای مولکولی جدید در تشخیص بیماریهای ژنتیکی برگزار شد

روابط عمومی دانشگاه: نشست علمی تخصصی پیشرفتهای مولکولی جدید در تشخیص بیماریهای ژنتیکی با حضور جمعی از اساتید، محققان، متخصصان و دانشجویان دوشنبه 14 اسفندماه در تالار ابن سینای دانشکده پزشکی برگزار شد.

در ابتدای این نشست علمی تخصصی دکتر یاسایی رئیس مرکزتحقیقات ژنومیک دانشگاه ضمن معرفی این مرکز اظهارداشت: در این مرکز تحقیقات پنج گروه تخصصی ژنومیک و نظام سلامت ، ژنومیک و بهداشت باروری، ژنومیک سرطان، توسعه خدمات بالینی و آزمایشگاهی ژنتیک و تولیدات و فرآورده های زیستی فعالیت می کنند.

وی با اشاره به فراهم کردن سیستم اسکار در این مرکز تحقیقات این مرکز را یک مرکز جامع عنوان کرد که سرویس دهی به بیماران از ابتدا تا انتها از جمله خدمات داخلی و خدماتی که باید خرید خدمت شوند را انجام می دهد. همچنین در این مرکز آزمایش های قبل از تولد ، هنگام تولد، بعد از تولد، تشخیص و مدیریت درمان سرطان و آزمایشات ذرات توکسیک نیز انجام می شود.

وی اعلام کرد: مرکز تحقیقات ژنومیک دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اولین مرکز ارائه خدمات جامع ژنتیک در نظام خدمات بهداشت و درمان کشور است که در برنامه پزشک خانواده پذیرفته شده است.

دکتر یاسایی بررسی تشخیص های ملکولی و درمان سرطان سینه را در اولویت کارهای مرکز تحقیقات ژنومیک برشمرد و گفت: بخش عمده فعالیتهای این مرکز روی تشخیص های ملکولی و تشخیص و مراقبت و درمان سرطان سینه معطوف شده است زیرا این سرطان مشکلات زیادی برای بیمار و نظام سلامت کشور داشته است به همین خاطر جزو اولویتهای اصلی این مرکز تحقیقاتی قرار گرفته است.

دکتر یاسایی با اشاره به پیشرفتهای حاصله در علم ژنتیک گفت:  امروزه بسیاری از بیماریهای ژنتیک کنترل می شود و سیاستهای ما نیز در همین راستا کاملا با برنامه ها و سیاستهای وزارت بهداشت هماهنگ است.

دکتر سماوات رئیس اداره ژنتیک وزارت بهداشت نیز ضمن بیان توضیحاتی درخصوص پیشرفتهای مولکولی جدید در تشخیص بیماریهای ژنتیکی از گروههای دانشجویی برای همکاری با این اداره دعوت کرد.

وی ژنتیک اجتماعی را یک برنامه حد واسط  برشمرد که در بستر نظام سلامت کشور قراردارد و دارای ساختارهای فیزیکی و برنامه ای است و بازآرایی را یکی از استراتژیهای ژنتیک اجتماعی عنوان کرد که باید تکمیل شود.

دکتر سماوات افزود: در آرایش ژنتیک اجتماعی که در نظام سلامت کشور ایجاد شده است سه سطح وجود دارد که خدمات اولیه در سطح اولیه ، مشاوره ژنتیک و متخصص منتخب در سطح دوم یا سطح نیمه تخصصی و خدمات فوق تخصصی تشخیصی در سطح سوم قرار دارد.

وی گفت: در سطح اولیه پس از بررسی بیمار، پزشک تشخیص می دهد که ممکن است بیماری وی  ژنتیکی باشد و مراجعه کننده را به سطح دوم و مشاوره ژنتیک ارجاع میدهد. پس از آن بیمار به متخصص ارجاع داده می شود و درنهایت به سطح سوم برای انجام تستهای تخصصی ارجاع داده می شود .

خبرنگار: سعیده عباسی

تاریخ: 14/12/91

کدخبر: 13910772

 


١٣:٤٧ - دوشنبه ١٤ اسفند ١٣٩١    /    عدد : ١١١٥    /    تعداد نمایش : ٥٨٤١


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پیوندهای مهم
پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری
------------------------------------------
پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری
------------------------------------------
پایگاه اطلاع رسانی دولت
------------------------------------------
نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری
------------------------------------------
پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی
شهید بهشــتی
آدرس : تهران - بزرگراه شهید چمران خیابان یــمن - خیابان شهید اعــرابی جنب بیمارستان آیت الله طالقانی

تلفن : 23871 - 021
پست الکترونیک : info@sbmu.ac.ir
© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.